Hrvatski časnički zbor Dubrovačko-neretvanske županije reagirao je na smrt pravomoćno osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, upozorivši na pokušaje njegove rehabilitacije i relativiziranja ratnih zločina.
Smrt Ratka Mladića za hrvatske časnike i branitelje nije tek vijest iz Haaga, poručuju iz Hrvatskog časničkog zbora Dubrovačko-neretvanske županije. Podsjećaju kako je Mladić tijekom rata obnašao visoke vojne dužnosti, među ostalim bio zapovjednik Kninskog korpusa JNA u vrijeme napada na Hrvatsku.
Posebno ističu činjenicu da je u vrijeme masakra u Škabrnji, 18. studenoga 1991., bio na čelu Kninskog korpusa. Za zločine u Škabrnji, navode, Mladić nikada nije procesuiran pred Haškim tribunalom. Podsjećaju i na njegovu ulogu na čelu Vojske Republike Srpske u vrijeme miniranja brane Peruča 1993. godine.
Ističu pritom kako to samo po sebi nije tvrdnja da je njegova individualna kaznena odgovornost za svaki od tih događaja pravomoćno utvrđena, već upozorenje da je Mladić u ključnim trenucima rata bio na visokim zapovjednim položajima.
U priopćenju se posebno osvrću na Srebrenicu, ali i na Vukovar, Škabrnju, Dubrovnik, Sarajevo, Prijedor, Višegrad, Zvornik i Foču, mjesta koja su, kako navode, ostala simboli masovnih ubojstava, progona, logora, etničkog čišćenja i razaranja.
„Ne govorimo o krivnji jednog naroda. Govorimo o odgovornosti konkretnih ljudi, političkih struktura, vojnih zapovjedništava i ideologije“, poručuju.
Iz Hrvatskog časničkog zbora posebno osuđuju pokušaje političke rehabilitacije Mladića u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj. Smatraju da je izražavanje sućuti obitelji ljudski čin, ali da predstavljanje pravomoćno osuđenog ratnog zločinca kao heroja ili simbola obrane naroda predstavlja neprihvatljivu političku poruku.
„Ne prihvaćamo relativiziranje ratnih zločina, izjednačavanje agresora i žrtve niti pretvaranje pravomoćno osuđenog ratnog zločinca u nacionalnog heroja“, ističu.
Na kraju poručuju kako se povijest ne može promijeniti političkim porukama.
„Dubrovnik pamti. Škabrnja pamti. Srebrenica pamti. Vukovar pamti. Hrvatska pamti. Bosna i Hercegovina pamti.“
Ratko Mladić je umro u zatvoru, zaključuju, ali njegova presuda ostaje, kao i zločini i sjećanje na žrtve.
|