Biskup na Cvjetnicu: Isus ulazi prijateljski i s ljubavlju u naše odnose, traganja, čežnje i muke - Župskiportal.hr - Novi župski đir
ŽupaŽupanijaGradKonavleAktualnoZanimljivosti
800 600 830 460

Grad | 29.03.2026.

Biskup na Cvjetnicu: Isus ulazi prijateljski i s ljubavlju u naše odnose, traganja, čežnje i muke
Na Nedjelju Muke Gospodnje (Cvjetnicu) 29. ožujka, dubrovački biskup Roko Glasnović predvodio je obred blagoslova maslinovih i palminih grančica ispred zborne crkve sv. Vlaha u Dubrovniku uz suslavlje katedralnog župnika don Marina Lučića, asistenciju đakona don Tomislava Sikavice i ministranata.

U spomen na Isusov mesijanski ulazak u Jeruzalem okupljeni vjernici su se s blagoslovljenim grančicama uputili su u procesiji prema katedrali gdje je nastavljeno euharistijsko slavlje pjevanjem Muke po Mateju. Mješoviti katedralni zbor, koji ove godine slavi sto godina postojanja, pjevao je Muku uz nekoliko pjevača i katedralnog župnika pod ravnanjem voditeljice Petre Potrebica.

Maslinove grančice i palmine grane podsjećaju na Isusov ulazak u Jeruzalem, ali onda i u naš grad, kazao je na početku propovijedi dubrovački biskup opisujući nadalje način na koji Isus ulazi i kako ga se dočekuje. Protumačio je posebice značenje posuđenog magareta na kojem je Isus ušao u Jeruzalem rekavši kako je to za Isusove židovske suvremenike puno značilo. Kraljevsko pravo je bilo zapljena prijevoznih sredstava, a činjenica da je riječ o životinji na kojoj nitko nije sjedio ukazuje na to kraljevsko pravo. Iako je Isus pravi lik Božji, nije se držao te svoje jednakosti, nego se ponizio uzimajući lik sluge, potkrijepio je nadalje biskup biblijskim mislima Isusovu posebnost.

Biskup Glasnović je, među ostalim, govorio o zbunjenosti oko toga tko je uistinu Isus. Zbunjeni su bili njegovi suvremenici, a slična zbunjenost se događa i među današnjim Isusovim učenicima. Danas također ima izdaje i zatajivanja, a ponajviše odustajanja, napuštanja i bijega, razdora i raskola. Mnogi se učitelji trude ponuditi neki drugi smisao osobe i djela Isusa Krista suprotan evanđelju i trajnoj vjeri Crkve u njegovo božanstvo.

„Kao hodočasnici mi prilazimo njemu, kao hodočasnik oni dolazi ususret nama i uzima nas u svoj uzlazak na križ i svoje uskrsnuće, u konačni Jeruzalem koji raste već usred ovog svijeta u zajedništvu s njegovim tijelom“, kazao je biskup i nastavio: „Isus je zato ušao u Jeruzalem, onoga dana, ali i danas jednako tako, da prijateljski i s ljubavlju uđe u sve naše ljudske odnose, u sva naša traganja za iskonski svetim i nepovredivim u svakom čovjeku, u sve naše čežnje za pravim ljudskim licem i živom dušom u nama, u sve naše ljudske muke u nastojanju da čovjek živi smislenim i sretnim životom u obitelji i da izgradi sretnu zemlju za sve ljude i narode.“

Po završetku liturgije u katedrali je započelo 40-satno klanjanje pred izloženim Presvetim Oltarskim Sakramentom, koje će trajati do početka večernje mise u utorak. Nakana klanjanja je za nova duhovna zvanja Dubrovačke biskupije.

Angelina Tadić

  NAJČITANIJE (7 dana)
1500 831 279 156

Grad | 19.08.2026.

Požar s Ivanice se opasno širi
1200 659 279 156

Župa | 16.08.2026.

Plesni spektakl na šetnici u Srebrenom, dođite i zaplešite
1500 843 279 156

Županija | 20.08.2026.

RATAC: Zaspao za volanom, izazvao prometnu, dvoje djece teško ozlijeđeno
1200 656 279 156

Župa | 19.08.2026.

Požar s Ivanice trenutno ne prijeti Župi dubrovačkoj, gasili dubrovački i župski vatrogasci

Župa

Županija

Grad

Konavle

Aktualno

Zanimljivosti

Izdavač:

Župski portal d.o.o.
Put za Petraču 1
20207 Mlini
OIB: 89930037338

Impressum:

Kate Šutalo Cvjetković, glavna urednica

ISSN 1849-1863

Kontakt:

tel/fax +385 20 411 896
mob. +385 98 345 900

e-mail: info@zupskiportal.hr

Marketing:

e-mail: marketing@zupskiportal.hr

Uvjeti korištenja

© Župski portal d.o.o. 2013.-2026.

Powered by:

IT Strings j.d.o.o. Dubrovnik - info@itstrings.hr