Istraživanje: Jednoroditeljske obitelji su pod većim financijskim pritiskom - Župskiportal.hr - Novi župski đir
ŽupaŽupanijaGradKonavleAktualnoZanimljivosti
800 595 830 460

Aktualno | 19.05.2026.

Istraživanje: Jednoroditeljske obitelji su pod većim financijskim pritiskom
Jednoroditeljske obitelji su pod većim financijskim i organizacijskim pritiskom, samohrani roditelji su iscrpljeniji i usamljeniji, a za kvalitetniji život roditelja i djece najvažniji su razumijevanje društva i sustavna podrška zajednice. Zaključeno je to u utorak na skupu na kojem su predstavljeni rezultati istraživanja provedenog u ožujku i travnju na uzorku od 197 jednoroditeljskih i 257 dvoroditeljskih obitelji.

Istraživanje je inicirala tvrtka Studenac unutar „Narančaste ribice“, platforme podrške jednoroditeljskim obiteljima, koju je početkom godine prepoznalo i Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te dalo službeno pokroviteljstvo programu. Rezultate istraživanja predstavila je Gordana Vujević Hećimović iz agencije Improve Research & Analytics koja je istaknula kako je, u odnosu na prošlogodišnje rezultate, situacija lošija kod brojnih važnih pokazatelja koji određuju kvalitetu života. To je vidljivo i kod jednoroditeljskih i kod dvoroditeljskih obitelji, s tim da većina rezultata ukazuje na težu situaciju kod roditelja koji samostalno brinu o djeci.

„Raste broj roditelja u jednoroditeljskim obiteljima koji prepoznaju probleme djece u izvršavanju školskih obaveza. Takvih je danas gotovo deset posto više no protekle godine, pa sad taj postotak iznosi 57 posto. Uz to, njih svega šest posto tvrdi da može svojoj djeci priuštiti instrukcije bez ikakvih izazova“, istaknula je Vujević Hećimović. Tome u prilog ide i pokazatelj kako je financijska situacija i dalje jedan od najvećih izazova kod jednoroditeljskih obitelji. Čak 33 posto njih procjenjuje vlastitu financijsku situaciju kao vrlo lošu ili prilično lošu i nestabilnu. Usporedbe radi, takvih je roditelja u obiteljima s oba roditelja 14 posto. Zabrinjavajuće je i da gotovo četvrtina roditelja iz jednoroditeljskih obitelji nije zadovoljna količinom vremena koje provode s djecom, a jednak tome je udio djece koja vikendom za ekranima provode više od četiri sata dnevno.

 Ministarstvo rada ocijenilo je program Narančasta ribica iznimno vrijednim i potrebnim za olakšavanje životne situacije samohranim roditeljima. !Drago nam je da na ovu temu imamo partnera koji okuplja poslovnu zajednicu s ovim ciljem jer jedino zajedno, ulazeći u sve pore društva i uvodeći razne programe potpore i sustavne promjene na kojima Ministarstvo intenzivno radi, možemo utjecati na to da roditelji i djeca u ovim obiteljima žive bolje i budu sretniji“, izjavila je državna tajnica Margareta Mađerić.

Hina

  NAJČITANIJE (7 dana)
850 567 279 156

Zanimljivosti | 10.07.2026.

Kakvu je hranu najbolje konzumirati ljeti
1100 733 279 156

Župa | 10.07.2026.

Duper, čelnica župskog HDZ-a o promjenama u Groblju Dubac i Općinskom vijeću: Nepotizam naš svagdašnji?
1200 600 279 156

Županija | 10.07.2026.

Dolijali lopovi koji su krali po Mokošici, Gradu i Metkoviću, operirali i po Lici i Karlovcu
1099 733 279 156

Županija | 10.07.2026.

Turistički promet u Dubrovačko-neretvanskoj županiji: Lipanj donio pad ukupnih dolazaka, ali rast s važnih emitivnih tržišta

Župa

Županija

Grad

Konavle

Aktualno

Zanimljivosti

Izdavač:

Župski portal d.o.o.
Put za Petraču 1
20207 Mlini
OIB: 89930037338

Impressum:

Kate Šutalo Cvjetković, glavna urednica

ISSN 1849-1863

Kontakt:

tel/fax +385 20 411 896
mob. +385 98 345 900

e-mail: info@zupskiportal.hr

Marketing:

e-mail: marketing@zupskiportal.hr

Uvjeti korištenja

© Župski portal d.o.o. 2013.-2026.

Powered by:

IT Strings j.d.o.o. Dubrovnik - info@itstrings.hr