Protiv načelnika Općine Župa dubrovačka Silvia Nardellija potvđena je optužnica koju je USKOK podigao prije više od deset godina na splitskom Županijskom sudu.
Slučaj je vezan za hotel Župu u Srebrenom, pa tako USKOK smatra kako je Općina Župa dubrovačka oštećena za nešto manje od 4 milijuna kuna. Osim Nardellija, istražni zahtjev je podnesen protiv član poglavarstva Vlaha Kesovije koji je drugooptuženi, trećeoptuženi je tadašnji direktor Hotela Župa u Srebrenom Kruno Herceg, a četvrtooptuženi je član Nadzornog odbora dubrovačke tvrtke Župa Davor Maravić. Sumnja se da su počinili kazneno djelo zlouporabe položaja i ovlasti, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti te primanja i davanja mita.
USKOK je istraživao radnje oko Hotela Župa gdje se planirala investicija ukupne vrijednosti od oko 70 milijuna eura. Zanimalo ih je kako je moguće da hotel za samo tri mjeseca dobije dozvole pa je istražni zahtjev podignut zbog komunalnog doprinosa. Naime umjesto 9.247.022,40 kuna, Općini Župa dubrovačka je plaćeno 5.257.169,70 kuna.
O tom slučaju se prije 13 godina oglasio i DORH i u priopćenju su tada naveli: “Osnovano se sumnja da su osumnjičenici, od kolovoza do listopada 2007. godine u Dubrovniku; a nakon što je prethodno jedno trgovačko društvo iz Zagreba kupilo dioničko društvo iz Srebrenog u čijem je vlasništvu jedan hotel, da bi kao investitor izgradilo hotel s pet zvjezdica na mjestu tog hotela; trećeosumnjičenik, kao direktor dioničkog društva iz Srebrenog i punomoćnik dioničkog društva iz Zagreba, u dogovoru sa četvrtoosumnjičenikom koji mu je nadređen, a inače je član Nadzornog odbora dioničkog društva iz Srebrenog i suosnivač društva koje je vlasnik trgovačkog društva iz Zagreba, ponudili prvoosumnjičeniku i drugoosumnjičeniku novac radi donošenja rješenja o plaćanju komunalnih doprinosa u znatno manjem iznosu od stvarnog stanja. Naime, oni su za navedenu uslugu prvoosumnjičeniku, inače načelniku jedne općine i drugoosumnjičeniku, članu poglavarstva te općine zaduženom za pitanja komunalnih djelatnosti, prostornog uređenja i zaštite okoliša, ponudili 1.800.000 kuna, a što su oni i prihvatili.
Potom je trećeosumnjičenik, sukladno dogovoru s četvrtoosumnjičenikom, zatražio od jedne muške osobe izradu tri izračuna obujma građevine kao podloge za utvrđivanje visine komunalnog doprinosa i to jedan realan a dva neistinita. Nakon toga je trećeosumnjičenik najmanji izračun u iznosu od 32.857,31 kubičnih metara dostavio glavnom projektantu koji je potom jedan primjerak izračuna uložio u mape glavnog projekta dok je drugi primjerak ovjerio potpisom i pečatom jednog društva i dostavio ga 9. listopada 2007. u Općinu. Istog dana su prvoosumnjičenik i drugoosumnjičenik, u namjeri da trgovačkom društvu iz Zagreba pribave veliku materijalnu dobit, te znajući da Općini treba platiti iznos od 9.247.022,40 kuna, donijeli rješenje prema kojem to društvo kao investitor treba platiti komunalni doprinos u iznosu od 5.257.169,70 kuna, što su investitori i uplatili. Na opisani su način tom društvu pribavili protupravnu imovinsku korist u iznosu razlike koju su trebali platiti i uplaćenog iznosa te oštetili Općinu za iznos od 3.989.852,27 kuna”, pisalo je tada u priopćenju DORH-a.